Geros nuotaikos užrašai


Findings in the Meadows
August 10, 2009, 6:21 pm
Filed under: knygelės/bookbinding

pievoje

Kartais bevaikštant pievose galima aptikti keistų dalykų. Pavyzdžiui, į saulę besistiebiančių sraigių būrių ar nematytų žolių. O dar, ieškant geresnio kadro galima netyčia įlipti į skruzdėlyną ir staiga suvokti, kad ant tavo kojos knibžda koks šimtas skruzdėlių.

***

You can find all kinds of strange things while walking in a meadow. For example, you can see a family of snails trying to reach out for the sun. You can also accidentally step into an anthill and suddenly understand that there are hundreds of ants on your foot.

seseliaiŠiandien bevaikščiodama po pievą suvokiau, kad vasara eina į pabaigą. Žolė jau ruduoja, gėlės po truputį vysta. Bet saulė vis dar skaisti, vėjas – šiltas, o pievos žydi, nors ir nebe taip spalvingai.

***

While walking in a meadow today it suddenly became clear to me that the summer is already getting to an end. The grass is getting brown and the flowers are withering. But the sun is still bright, the wind is warm and the meadows are still blooming even if in less colours.

kaspinas

O kad gėlėta vasara taip greitai nepasimirštų, galima ją bent trumpam sustabdyti.

***

But it is possible to capture and enjoy the flowery summer for at least a bit longer.

atverstasNes yra tokių vasaros dienų, kurias norisi prisiminti visą gyvenimą ir laikyti jas, kad niekur nepabėgtų iš atminties kertelių. Nes yra tokių vėjo gūsių, kurie maloniai pašiaušia plaukus. Nes yra tokių gėlių puokščių, kurias norisi sudžiovinti ir pasilikti amžiams.

***

As there are summer days that should be remembered forever and kept deep in the memory box. As there are such winds that pleasantly dishevel the hair. As there are such flowers that shloud be dried and saved to still enjoy them years later.

ramunesO kad būtų malonu braidyti po prisiminimų pievas, kad jos niekada neišdžiūtų ir nevystų, atminimus reikia saugoti pagarbiai ir su meile.

***

If you want to have a pleasant walk in the meadows of the memories, you should keep them with love and respect.

bendras

lapai

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: