Geros nuotaikos užrašai


Just Teasing
January 5, 2010, 9:04 pm
Filed under: swap&gifts

Man patinka gauti dovanas ir manau, kad visi, kurie sako, kad dovanos yra nesvarbu, gerokai meluoja. Kaip ten liaudies išmintis byloja: “Mažos dovanėlės stiprina draugystę.” (Mano viena draugė šitoj vietoj visada prideda: “O didelės – dar labiau.”) Ir nors šitą dovanėlę gavau prieš Kalėdas, bet per tą šventinį šurmulį nebuvo didelio noro girtis, nes žinojau, kad šitoks grožis tiesiog pasimes beveik taip, kaip nutiko pašte.

***

I like getting presents. Who doesn’t? I think that those who say that presents aren’t really important are lying a fat bit. Of course, presents aren’t the most important, but it’s really great getting them, right? I got this present before Christmas, but I didn’t want to post it because I knew it would get lost in the noise of the preparations.

Kadais su GinCherry buvom sutarę niekuo neįpareigojantį swapą. Tai va… prieš Kalėdas gavau pranešimą, kad Kalėdų Senis pasiklydo kažkur pašte, tiksliau, kad jis paliko dovaną pašte, o paštininkai nori pasilaikyti dovaną sau. Po trupučio paieškų dovaną radau po eglute! Buvo laaabai verta jos laukti. Em, galbūt sutapimas, o gal ir ne, kad man pastaruoju metu labai patinka Čaikovskio “Spragtukas.”

***

A while ago GinCherry and me agreed on a swap.  Just before Christmas I got a note that Santa left me a gift in a post office, but it got lost somewhere. After a bit of searching I finally got what belonged to me. I was extremely happy. Maybe it’s not a coincidence I like Tchaikovsky’s “Nutracker” so much.

Akei, žinau, kad techniškai kalbant čia ne Spragtukas, o kareivėlis, bet vis tiek man nuo pat pirmos akimirkos Spragtukas čia ir viskas. Ir jis man primins, kaip mėgdavau vaikystėje prieš Kalėdas žiūrėti rusišką filmuką. Ir tas pelių karalius visad atrodė toks baisus!

***

I know that technically it’s not a Nutcracker, it’s a soldier, but since the moment I saw it, it’s a Nutcracker to me. He will remind me of how I enjoyed watching this Russian animation before Christmas with the King of Mice so scary!

Advertisements

4 Comments so far
Leave a comment

Spragtukasssssss:) Eik sau eik sau:D

Comment by Loreta

Wow, you recieved some gorgeous presents. What a lovely swap! Thank you for your visit and kind comment on my blog.

Comment by corry

Grazuole sage. :)))

Comment by daite

Et, reiks dažniau pas tave užsukti, nes tiek visokių dalykų praleidau ir beveik kiekvienam įraše turiu, ka pakomentuoti, bet gėda, kad taip po laiko…

Comment by Gincherry
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: