Geros nuotaikos užrašai


Something I Shouldn’t Have Done
March 10, 2010, 8:08 am
Filed under: kepiniai/baking

Būna dienų, kai jokiais būdais nereikia kepti keksiukų. Net jei gimtadienio proga gauni nuostabią knygą apie keksiukus Cupcakes from Primrose Bakery, kuri vis šaukiasi tavęs iš lentynos.  Net jei šaldytuve yra visi reikalingi produktai. Jų tiesiog nereikia kepti.

***
There are days when you shouldn’t really bake cupcakes. Even if you get a wonderful book on cupcakes “Cupcakes from Primrose Bakery” for your birthday and it sits there on the bookshelf tempting you to bake. Even if you have all the necessary products in the fridge. Don’t bake cupcakes.

Ne dėl to, kad pati sau apsimetinėji, jog laikaisi dietos ir čia pat sukerti keturis sausainius “Gaidelis”. Ne. Nors, aišku, tai irgi galėtų būti svaria priežastimi.

***

Not because you say to self that you’re dieting and then eat four cookies the next minute. It could surely be one reason, but… No.

Keksiukų kepti nereikia, jei sergi. Skoniui, aišku, įtakos tai neturi. Bet, tik kai pašauni keksiukus į orkaitę, suvoki, kad išvis negali jausti nei skonio, nei kvapo. Nes sergi sloga. O kai sergi sloga, gali valgyti juoduosius ikrus ar vatą ir bus vis vien.

***

Don’t bake cupcakes if you’re sick. It doesn’t make any difference to taste really. But once the cupcakes are in the oven you realize that you can’t smell a thing and… you can’t taste a thing because your nose is sooo stuffed. You could eat caviar or cotton and it’s all the same.

Labai siaubinga turėti 12 puikiausiai atrodančių apelsininių keksiukų ir  suprasti, kad net jei juos valgysi, taip ir nesužinosi, ar buvo skanu. Na, bent jau buvo gražu. Kol kas suvalgiau 2 ir galiu pasakyti, kad bent jau tekstūra tai labai maloni. Tikėkimės, kad ir skonis neblogas.

***

It feels awful to have 12 wonderfully looking orange cupcakes on your table and realize that you’ll never know if they were good enough. Oh well… at least they were pretty enough. I had 2 and can say that the texture was very pleasing. Let’s hope the taste was good too.

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: