Geros nuotaikos užrašai


I’m NOT Giving Up
June 1, 2010, 7:09 pm
Filed under: siuviniai/embroidery

Kai įsitraukiau į Kalėdinių ornamentų siuvinėjimo projektą, mane ne vienas žmogus perspėjo, kad įpusėjus vasarai visiškai dingsta noras siuvinėti kalėdinius siuvinius. Dar sakė, kad maždaug po 3 ar 4 ornamentų visą šitą reikalą mesiu. Ką gi, dėžutėje iš tikrųjų – tik trys ornamentai, bet tikrai ne dėl to, kad negaliu pagalvoti apie Kalėdas. Tiesiog per beprotiškus mėnesius prioritetai buvo sudėlioti kitaip.

***

Upon joining the Christmas Challenge I was warned of the danger that it gets tiresome to stitch Christmas ornaments during summer. Well, it was not the reason I had only 3 ornaments in my box till yesterday. I had some crazily busy months and my priorities were sorted in a different way.

Bet aš nepasiduodu. Metų pabaigoje tikrai turėsiu visus 12 ornamentų, garantuoju. Štai dar du nauji už balandžio ir gegužės mėnesius į komplektą. Taigi jau turiu 5, cha. Motyvas paimtas iš Tralala dizainų “Duo noel mouton” ir “Duo noel oiseau”.

***

But I’m definitely not giving up. I will surely have all the twelve ornaments by the end of the year. For now I have five. I took the motives from Tralala “”Duo noel mouton” and “Duo noel oiseau” and modified it a little bit to fit the size of the ornament.

Dar nežinau, kaip atrodys visi dvylika ornamentų, nes dizainą pasirenku tik tada, kada jau sugalvoju siuvinėti. Kol kas tik apipavidalinti stengiuosi panašiai. Įdomu, kaip atrodys visi krūvoj.

***

I wonder what will all the twelve ornaments look like in the end because I choose designs as I go.  I only try to make them seem a bit similar using the same fabric for the back.

Advertisements

4 Comments so far
Leave a comment

Your ornaments are very pretty against the white flowers that look like snow!

Comment by CarolR

lovely design choices.

i’m sure come christmas you’ll be so grateful to have all these treasures stitched up. nice idea.

Comment by kristin

tiesiog nuostabus!

Comment by taskas

Carol, kristin, thank you 😉

Julka 😀

Comment by lapai
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: