Geros nuotaikos užrašai


La vie en rose
August 29, 2010, 7:59 pm
Filed under: siuviniai/embroidery

Mums dar vaikystėj skuba išaiškint, kad gyvenimas – ne rožėm klotas, o net jei ir rožėm, tai tos rožės nemenkai spygliuotos. Bet iš tikrųjų tai kaip būtų gera įsisukt į kokį rožyną ir niekieno nepastebėtai susirangius tylutėliai pasėdėt ir pauostyt orą.

***

Even as children we keep hearing that life isn’t a path of roses and even if it were roses have thorns. But wouldn’t it be so wonderful to secretly creep into some rose yard and sit there for hours smelling the air.

Neprisimenu, kokiu tiksliai būdų, bet tikrai žinau, kad kažkada kartą mama savo kosmetikos stalčiuje prieš galybę metų laikė mažulytį rožių aliejaus indelį. O, kaip jis kvepėjo! Tarsi koks tūkstantis rožių tuose keliuose mililitruose. Slapta atsidarydavau jį ir uostydavau, nes tai buvo toks tolimas, nepažįstamas ir neatrastas kvapas.

***

I don’t remember how it came to our house but my mom had a tiny bottle of rose oil in her cosmetics drawer. Oh it smelled like thousands of roses in these couple drops. I used to secretly open it and smell it. The smell was so foreign, so distant, so strange.

Dabar namie teturiu rožių vandens. Pirkau vienam kepiniui, bet to vandens, atrodo, devynios galybės. Kartais atsidarau ir uostau, kartais ragauju, kartais tepuosi veidą ir nešiojuosi tą kvapą su savimi, ypač jei rytas paskenęs rūke.

***

I only have some rose water in my cupboard. Sometimes I open the bottle and smell it, sometimes I taste it, and sometimes I wash my face with it to carry this smell longer especially if the morning is sinking in fog.

Gal ir žvilgnis taptų bent kiek daugiau rožinis.

***

Maybe I’ll start looking at things in a rosy light.

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: