Geros nuotaikos užrašai


A Pair of Pants Can Be Something More Than a Pair of Pants
December 22, 2010, 8:16 pm
Filed under: medžiaga/fabric, siuvimas/sewing

The sewn part by me, photos by Loreta from Allthebeautifulthings

Briuki privraščiajutsa, privraščiajutsa briuki, briuki privarščiajutsa v elegantnyji šorty. Sakau, vienos kelnės gali tapti kelnėm su petnešom, peteliške, briedžiu ir karūna… ir dar truputis liks keliom peteliškėm ar kaspinui į plaukus. Argi ne taupu? Argi ne gudru?

***

So I say, a pair of pants can actually be a pair of pants, a bow tie, a raindeer and a crown… and you’d still have some more left for a couple of more bow ties.  Ain’t it smart, heh?

Na gerai, prisipažinsiu, kad briedžiui ir karūnai dar prireikė dalies sijono, bet sijono liko maaarios, tai beveik nesiskaito.

***

Ok, I’ll admit I needed some skirt for the raindeer and the crown, but I still have loads of that skirt left, so it almost doesn’t count.

Supratau, kad man labai patinka siūti vaikiškus kostiumus. Ne, ne paprastus drabužius, o kokius nors na kaip čia pavadint, smagius nekasdieninius. O dar smagiau, kai gali kažką pagaminti iš jau buvusio daikto. Šįkart reikalui pasitarnavo naudotos kelnės ir sijonas. Briedis ir karūna siūti pagal Tilda iškarpas, kelnės – koreguota iškarpa iš Burda žurnalo, peteliškė – iš galvos.

***

I really love sewing costumes or some not everyday clothes, they’re way more fun to make. And it also feels great to recycle fabric. This time I recycled some old thrifted pants and a skirt. The raindeer and crown are made using Tilda patterns, the pants are modified from Burda, and the bow tie is from the top of my head.

Advertisements

2 Comments so far
Leave a comment

gražiausias šių metų rankdarbis:)

Comment by lal

che, ačiū 🙂

Comment by lapai
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: