Geros nuotaikos užrašai


Knitting Needles Busy Till Morning
December 30, 2010, 9:04 pm
Filed under: mezginiai/knits

Tikrai nesu geriausia pasaulyje mezgėja. Nors ir įsivaizduoju, kad senatvėj sėdėsiu supamam krėsle ir kaip kokia Mis Marple megziu ką nors minkšto ir pūkuoto, bet įtariu, kad bus ne visai taip. Tikiuosi, kad bent jau konjakas ir cigaras bus, nes sulaukus garbaus amžiaus žalingų įpročių kaip ir nebėr, a?

***

I’m not the world’s best knitter. Even though I still hope to grow old sitting in a rocking chair and knitting something soft like Miss Marple, it might not be the case. Hopefully at least the cognac and cigar part of the old age stays true.

Bet kartais užeina noras pamegzti, o siūlų namų kampuose guli tikrai ne vienas kamuoliukas. Ir karoliukų – ne vienas maišiukas. Tai taip va imi žmogus ir veri veri veri,  paskui mezi, vynioji be jokių minčių, tik skaičiuoji karoliukus tarp pirštų.

***

Sometimes, however, I have a craving for knitting. My treasury of yarn and beads is quite large I can’t complain. So I can start threading the beads and knitting on a whim. No thoughts required, just the counting the beads between fingers.

Tik daugiau nesirinksiu blizgių karoliukų. Mano galva – matiniai kur kas geriau išryškina raštą. Bet Kalėdų seniui į dantis nieks nežiūri, ypač jei tas Kalėdų senis pabaiginėja riešines pirmą valandą nakties prieš įteikimo ceremoniją.

***

Next time I would probably choose matte beads because the pattern would be more definite.  But no one is looking at the Santa Claus bag especially if the Santa Claus is finishing the wristwarmers at 1 a.m on the day of the gift giving.

Advertisements

2 Comments so far
Leave a comment

Uhu:P Gintarei jos laaabai patiko:)

Comment by Danaja art

You have done an awesome job!

Comment by Tanya
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: