Geros nuotaikos užrašai


Time is Ticking Away
March 26, 2011, 12:27 pm
Filed under: etsy, knygelės/bookbinding

Nežinau, kur dingo laikas. Matyt metas time management kursams.  Jau ir pavasaris kyšteli savo nosį, o aš nė nepastebėjau, kaip pralėkė du mėnesiai. Tik žiūriu, kad ant palangės – krūva padėtų ir pamirštų neįgyvendintų idėjų dulka.

***

I’m not sure where the time is. I think I should go through some time management course. It’s already spring, but I’ve barely noticed the two months go by. I look around and see all those unfinished forgotten projects on my windowsill gathering dust.

Truputį liūdna, nes galvoje idėjos gyvena savo gyvenimą, bet kūnas atsisako dirbti. Matyt ir vėl neįgyvendinsiu savo plano iki Velykų pabaigti vieno siuvinėjimo. Gaila. O kiek dar visko norėtųsi nuveikti.

***

It’s a little bit sad that my ideas live somewhere in my head, but my body is refusing to work late. It seems I’ll once again fail on my cross-stitch tablecloth for Easter. What a pitty. And I’d love to be doing so much more.

Bet vis dar neprarandu vilties, kad viską išmoksiu suderinti. Tikiuosi, kad atsigaus ir knygelių gamyba, nes mintys verda, medžiagos laukia, bet kol kas darbai vyksta tik labai iš lėto. Ką byloja vien tai, kad mano asmeninis 2011 metų kalendorius dar laukia išdraskytas ant palangės.

***

I still have hope that my bookbinding projects will be back on track. I have ideas and fabrics, but the progress of the actual work is extremely slow. My own personal 2011 calendar is still waiting half-finished on my winowsill.

Bet šita pavasariška knygelė jau baigta. Tikiuosi tas paukštis atneš snape ne tik pavasarį, bet ir išmokys geriau planuoti laiką, mažiau pavargti ir daugiau nuveikti. Gal net paskatins vėl grįžti į Etsy parduotuvėlę. Saulėto ir jums pavasario ir daug laisvo laiko.

***

But this book of spring is finished at last. I hope this bird will bring me spring in its beak and teach me to plan my time better, feel less tired and be more organized. Maybe it will also help me to come back to life in Etsy.  Let your spring be sunny and full of time for the little pleasures.

Advertisements

1 Comment so far
Leave a comment

ak, tas laikas.. vis jo trūksta.. o knygelė fantastiška, linksma ir pavasariška

Comment by Vaida
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s%d bloggers like this: